t_page
کد خبر: ۹۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۹
شاهین شکوهی؛
وقتی یک نفر بیکار می شود دعوت افراد برای بزهکاری را راحت تر می پذیرد برای اینکه درامد داشته باشد و بتواند خود و خانواده را تامین کند ممکن است تن به کارهایی بدهد که در شرایط اشتغال نمی دهد؛ مثلا ممکن است دنبال جعل، خرده فروشی مواد، اعتیاد و... برود.

به گزارش شاهین شکوهی/ خبرنگار عصرفارس؛ بیکاری مقدمه بسیاری از آسیب های اجتماعی است که در روند حرکت طبیعی جامعه اخلال ایجاد می کنند. زمینه مساعدی که بیکاری برای مجرم سازی فراهم می کند یکی از این آسیب های اجتماعی است.

ایران با داشتن میانگین سنی ٣١.١ سال، سومین کشور جهان از نظر داشتن جمعیت جوان است.به طور کلی اگر از جوانی جمعیت به صورت صحیح و مدبرانه استفاده شود بی شک شاخص های توسعه همه جانبه در جامعه تبلور می یابند اما اگر غیر از این شود و جمعیت جوان کشور در بیکاری درگیر شود؛ آسیب های بسیاری گریبانگیر جامعه خواهد شد.

بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر از جمعیت 15 تا 29 سال در سه ماهه نخست سال جاری درگیر بیکاری بوده اند حال اینکه باید درنظر گرفت که دانشگاه های ایران سالانه 800 هزار فارغ التحصیل تحویل جامعه می دهند و این تعداد به جمعیت افراد جویای کار اضاف خواهد شد.

جالب است که بدانیم نرخ بیکاری افراد تحصیلکرده بیشتر از افراد عادی است و در سال جاری از 35 درصد هم گذشته است. گسترش دامنه بیکاری به ویژه در میان افراد وجوانان تحصیلکرده در سال های اخیر، بی شک جامعه را با آسیب های اجتماعی خواسته و ناخواسته فراوانی مواجه می کند که گذر از آنها یا ممکن نیست و یا هزینه های گزافی باید درگیر اینکار شوند.

بسیاری از مطالعات اجتماعی اثر قوی بیکاری بر روند مجرم سازی افراد را بررسی و نشان داده اند که بیکاری دروازه ورود به دنیای تبهکاری و جرایم از جمله اعتیاد و سرقت و خودکشی و... است. عدم توانایی دستیابی به موقعیت های اقتصادی و درآمد سالم از جمله پیامدهای بیکاری است که منجر به فقر خواهد شد. درنتیجه هنگامی که فرد از شیوه های معمول و عادی قادر به کسب درآمد و تامین مایحتاج اولیه و ثانویه زندگی خود نباشد، به شیوه های ناهنجارانه و انحرافی کسب درآمد روی خواهد آورد.

طبق آمار و مستندات سازمان زندان‌ها، گروه سنی ۲۶ تا ۳۲ سال بیشترین فراوانی رندانیان را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین هرم تحصیلی مجرمان هم در جامعه افزایش پیدا کرده است به طوری که در سال 94 موجودی زندانیان با تحصیلات بالاتر از دیپلم، 21.92 درصد رشد داشته است. افزایش رخ داد جرم های غیابی و سازمان یافته نیز نشان از این دارد که هرروزه افراد تحصیلکرده و بیکار بیشتری مجرم می شوند.

آمارهای فوق بسیار نگران کننده هستند چرا که نشان از حجم بزرگ جوانان مجرم می دهد.جوانانی که اگر فرصت مطلوبی برای اشتغال در اختیار داشتند احتمال بسیار کمی وجود داشت که به سمت جرم و رفتارهای انحرافی بروند.

علاوه بر این ها، بیکاری اثر شدیدی هم بر امور و روابط خانوادگی افراد دارد. در سال 93 آمار ازدواج در کل کشور 724 هزار و 324 مورد عنوان شد که در سال 94 با کاهش حدود 40 هزار موردی به 685 هزار و 357 واقعه ازدواج و در سال95 به 660 هزار و 803 واقعه ازدواج رسید که مقایسه آمارهای مذکور ، روند نزولی ازدواج در ایران را نشان میدهد و به‌طور متوسط آمار ازدواج هر ساله کاهشی 40 تا 50 هزار فقره‌ای را تجربه می‌کند.

میانگین سن ازدواج هم در سال های اخیر افزایش یافته است.یکی از مهم ترین علت روند نزولی ازدواج و البته افزایش سن ازدواج در سال های اخیر عدم توانایی اقتصادی جوانان برای تشکیل زندگی مشترک می باشد چرا که بر اساس پژوهش های اجتماعی همزمان با افزایش نرخ بیکاری در جامعه، سن ازدواج نیز بالا خواهد رفت.

در صورت ادامه روند فوق ، خطری که اکثر جمعیت شناسان گوشزد می کنند یعنی پیرشدن جمعیت کشور به علت جایگزین نشدن نسل نو رخ خواهد داد و کاهش نسل جوان یک کشور به معنای از دست دادن نیروی اصلی و محرک اقتصاد است که در نتیجه به ضعیف شدن قدرت سیاسی کشور نیز منجر خواهد شد.

علاوه بر این، جوانانی که قصد ازدواج را دارند، اما از ابتدایی‌ترین شرایط ازدواج یعنی اشتغال برخوردار نیستند؛ به کلی از زندگی کنار می‌کشند؛هیچ آینده‌ای برای خود تصور نمی‌کنند و در دام افسرگی گیر می افتند. طبق آمارها ۱۶ درصد زنان و دختران و ۱۲ درصد مردان ایرانی افسرده هستند.

در اینباره، مجید ابهری،آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه بیکاری یکی از بسترهای اصلی ایجاد جرم و تداوم ان است؛ گفت: از نظر اسیب شناسی امروزه در جامعه با بیکاری های پنهان و بیکاری های آشکار مواجه ایم. بیکاری های پنهان همان دست فروشی ها است که فرد دارای شغل دائمی نبوده و درامد مشخص ندارد و بیکاری آشکار بیکاری ای است که گریبانگیر افراد تحصیلکرده شده است .

وی با اشاره به اینکه بیش از 2 میلیون نفر از افراد تحصیلکرده جامعه ما امروز بیکار می باشند؛ عنوان کرد: آسیب هایی از قبیل انحرافات اخلاقی بزهکاری و دست زدن به کارهای خلاف قانون ناشی از بیکاری و فقر اقتصادی است. البته کسانی که اعتقادات قوی دارند ممکن است دیرتر در مسیر بزهکاری قرار بگیرند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: امروز بیکاری به عنوان ابر اسیب اجتماعی جامعه ما را به چالش کشیده است و اگر فکری برای آن نشود به زودی با مشکلات و اسیب های بیشتر مواجه خواهیم بود.

افزود: وقتی یک نفر بیکار می شود دعوت افراد برای بزهکاری را راحت تر می پذیرد برای اینکه درامد داشته باشد و بتواند خود و خانواده را تامین کند ممکن است تن به کارهایی بدهد که در شرایط اشتغال نمی دهد؛ مثلا ممکن است دنبال جعل، خرده فروشی مواد، اعتیاد و... برود.

ابهری با اشاره به اینکه حدود 20 درصد از زندانیان ممکن است به علت بیکاری دست به بزهکاری زده باشند؛ اظهار کرد: با ظهور معتادان یقه سفید و بزهکاران تحصیلکرده راهزنی اینترنتی و همچنین کارهایی که نیاز به تخصص دارد هرم جمعیتی بزهکاران تغییرات چشمگیری پیدا کرده است. وقتی یک نفر تحصیلکرده بخواهد راهزنی اینترنتی و جعل کند بهتر از یک فرد بی سواد می تواند.

محمدعلی الستی، جامعه شناس؛ نیز به خبرنگار ایلنا گفت:بیکاری به عنوان یکی از عارضه ها و آسیب های اجتماعی تلقی می شود. وقتی فرد بیکار می شود و برای تامین معیشت دچار مشکل باشد گرایش پیدا میکند به انواع خلاف که خود مقدمه اتفاقاتی مثل سرقت و قاچاق و .. است.

وی با بیان اینکه جامعه ای که جامعه نمیتواند پاسخگوی تحصیلکرده ها باشد به سوی بحران پیش می رود؛ افزود: بیکاری خود موجب ناامیدی افسردگی و مشکلات روحی میشود که می تواند به سمت گرایش به مصرف مواد مخدر حرکت کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار