t_page
کد خبر: ۹۵۵۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۷
نامه سرگشاده رئیس انجمن مردم شناسی ایران به نماینده کازرون:
مردم شهرستان کازرون در هم تنیده شده‌اند، پارسی و لر و کرد و بختیاری و دره شوری و بلوردی و قشقایی و نودانی و سمغانی و فاموری و خشتی و کنار تخته‌ای و جره‌ای و بالاده‌ای و دشت ارژنی و کتل دختری و ممسنی و انارستانی و بیشاپوری در هم تنیده‌ شده‌اند.
پیام دکتر محمد عارف، استاد دانشگاه به جناب آقای حسین رضازاده، نماینده شهرستان کازرون در مجلس:
‍ برادر محترم جناب آقای رضازاده
با سلام و عرض ادب،
احتراما، از همین تریبون، به روشنی معروض می دارم که به هیچ عنوان امکان هزینه تراشی شهرستان سازی برای مملکت وجود ندارد اما تا همین لحظه مراتب نگرانی خود از آینده ی اجتماعی شهرستان کازرون و قائمیه را به حضورتان اعلام می دارم و مابقی نتایج از توجه یا بی توجهی جنابعالی را به آینده ای نزدیک موکول می کنم. آینده ای که هم اکنون پیش روی شما و مردم شهرستان و استان و مسئولین(کشور) مرتبط با جنجال تجزیه کازرون قرار می دهم تا طبق آموزه های آکادمیک و دینی خود بگویم "ای کننده کار بیندیش به عاقبت کار".
این هشدار بر اساس تحلیلی بر موارد مشابه در ایران به حضورتان تبیین می گردانم که هم تذکری محصول ویرانی های بر جای مانده از فرهنگ و مدنیت مردمی که ناخواسته قربانی مرگ طبیعت و استیلای صنایع ناکارامد شده اند، به شما داده باشم و هم دین خود را به فرهنگ و مردم استان فارس ادا کرده باشم.
 در همین راستا، تلاش شبانه روزی شما را در طول این مدت(دو ساله) که به هر دلیلی به مجلس راه پیدا کرده اید از دو منظر مورد مداقه قرار می دهم که بدانید حیف از این همه تلاش برای تخریب خانه پدری. در حالیکه می شود به جای ویرانی، به آبادانی رو به استان شدن، هزینه کرد بلکه به جای نفرین، موج هایی از دعا و شادباش به سویت بیاید.
لطفا به مقایسه تطبیقی نتایج تلاش هایتان به شرح زیر توجه کنید:
1- تلاش شما برای استان کردن شهرستان کازرون
2- تلاش شما برای نابودی شهرستان چهار هزار ساله کازرون برای شهرستان کردن قائمیه ی چهل ساله.
اولی موجب شکوفایی تمام شهرها و بخش های تحت حمایت شما می شود و دومی فقط نابودی فرهنگ بومی و آرایش ضد اجتماعی کل مناطق، بویژه قائمیه را در پی دارد.
فراموش نکنید شما برای همیشه نماینده نیستید و معاملاتتان با وزیر وزرا به زودی تمام می شود. پس شهرستان و قائمیه را به آثار باستانی بی افتخار تبدیل نکن. اگر به فردای بی نمایندگی خودتان بیندیشید متوجه خواهید شد که شهرستان کردن قائمیه با بودجه و امکانات اندک کشور اولا غیر ممکن است دوما اگر هم غیر کارشناسی نظر بدهند (که قانون اجازه نخواهد داد)، غیر از متلاشی کردن منطقه و نابودی طبیعت دست نخورده منطقه، نتیجه ای دیگر نخواهد داشت. لطفا به فرو ریختن ارزشهای فرهنگی و هویت زدایی مناطقی که به زور استان شده اند تامل کن که بدانی شکوفایی کل شهرستان با موارد زیر است. پس تلاش کن که با انجام بخردانه اش تا زنده هستی با مردم سرت را بالا بگیری و قدم بزنی: اگر می توانی:
 1- اگر می توانی دریاچه خشک شده پریشان را زنده کن.
2- اگر می توانی بزرگراه‌های مواصلاتی شیراز- کازرون- بوشهر را دلپذیر کن.
 3- اگر می توانی برای جوانان سرزمینت شغل ایجاد کن که ثانیه ثانیه کوچ نکنند.
4- اگر می توانی برای کسبه و بازرگانان و هنرمندان و ورزشکاران و فرهنگیان شهرستان رسم الخط های دست یافتنی ایجاد کن.
5- اگر می توانی شهرستان را به استان تبدیل کن که حتی به مردمی که به تو رای نداده اند سخاوت را هدیه داده باشی.
 6- اگر می توانی در فرهنگ مردم فارس نامت را جاودانه کن. راه جاودانگی دشوار است، اما با تدبیر شدنی است. همتت را بر مبنای فرهنگ و هنر و ادب بگمار که استان فارس مهد شعر و ادب و فرهنگ و هنر است. نه زد و بندهای سیاسی کاری!
 7- اگر نتوانستی هشت بند بالا را انجام بدهی، خانه پدری ات را به خاطر دریافت زود هنگام ارثیه خراب نکن. پدر و مادر هنوز زنده اند اگر چه حال و روزشان خوش نیست تو نابودشان نکن. چاله های شهرستان را مرمت کن نه اینکه در ناتوانی حل مشکلات شهرستان سهم خود را برداری و بروی. خانه پدری ات را بساز. تا پدر زنده است حرفی از تقسیم ارث به میان نیاور. کازرون پدر و مادر توست.
8- شما نماینده سرزمینی شده‌ای که برای امپراطور اسیر شده روم باستان (والرین) کاخ ساخته‌اند. مردم کوه زران وقتی امپراطور روم را اسیر می‌کنند، بجای این که او را بکشند، برایش کاخ عظیمی ساخته‌اند که هنوز هم در تنگ چوگان بنام کاخ والریانوس مشهور است. مردم شهرستان کازرون خیلی شریف هستند.
9- مردم شهرستان کازرون در هم تنیده شده‌اند، پارسی و لر و کرد و بختیاری و دره شوری و بلوردی و قشقایی و نودانی و سمغانی و فاموری و خشتی و کنار تخته‌ای و جره‌ای و بالاده‌ای و دشت ارژنی و کتل دختری و ممسنی و انارستانی و بیشاپوری در هم تنیده‌ شده‌اند. هیچ قدرتی هم نمی‌تواند میان این طوایف و قبایل و اقوام رخنه ایجاد کند. مگر این که مدعی از خود باشد.
10- به آغوش دانشمندان، هنرمندان، نویسندگان و سرداران نامدار شهرستانت بیا و عکس بگیر که دور بعد هم با اشتیاق نماینده استان کازرون باشی.
با احترام
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
0
0
آقای به اصطلاح دکتر,کاش کمی هم از دغدغه‌های مردم قائمیه سخن می‌گفتی.تاریخ منطقه شاپور و سید حسین متعلق به مردمان همان مناطق میباشد و نه کازرون.تاریخ ساختنی است و نه غصب کردنی,پس خوب میدانی که نمیتوان تاریخ روستای شاپور رابه نام کازرون غصب نمود.همانطور که قبلا شخصیت سلمان فارسی را که بنا به روایات به چندین جا از جمله جی اصفهان,خشت کازرون و نه خود کازرون و...تعلق داشته بنام خود غصب نموده اید.متاسفانه در طول ادوار مختلف مسئولان کازرون از کوچکترین امکانات برای قائمیه و کوهمره نودان کوتاهی نمودند.پس خواهش میکنیم با مردمان این دو بخش همراهی کنید تا فردا در پیشگاه خداوند خجل و شرمنده نباشید.
با سپاس
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
0
0
برو عامو جمعش کن. کوه چنارو. فردا پس فرداست که هرکی با ننش قهر کنه ادعای شهرستان شدن کنه
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
0
0
با سلام
فقط متاسفیم برای دیدگاههای یکجانبه مسئولان کازرون,
کاش کمی هم بیطرفانه به مسئله نگاه میکردیم.شهرستان شدن حق مسلم این دو بخش است و این اتفاق قطعا روی خواهد داد چه مسئولان کازرون بخواهند و چه نخواهند.
با تشکر فراوان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار